Umów się na wizytę Tel. 32 226 62 36
Poradnia Mikołów, ul. Pszczyńska 12

Biopsja polega na pobraniu za pomocą cienkiej igły niewielkiej próbki tkanki, która następnie badana jest mikroskopowo pod kątem wystąpienia komórek nowotworowych. To badanie umożliwia także wykluczenie obecności nowotworu.

W Poradni Chorób Piersi, Pracowni USG w Mikołowie wykonujemy biopsję guzów piersi, tarczycy, węzłów chłonnych i guzów położonych powierzchownie.

 

Jak przebiega biopsja?

Badanie rozpoczyna się od dokładnej dezynfekcji miejsca na ciele pacjenta, z którego pobrany zostanie materiał do badań. W Poradni Chorób Piersi, Pracowni USG w Mikołowie oferujemy biopsję pod kontrolą USG. Oznacza to, że przed wkłuciem specjalista przykłada do skóry pacjenta sondę USG, by precyzyjnie zlokalizować zmianę oraz wyznaczyć miejsce wkłucia. Po nakłuciu lekarz pobiera do strzykawki materiał, który zostanie poddany dalszej analizie. Po zakończeniu procedury przykłada do miejsca nakłucia jałowy gazik, który należy przytrzymać. Zabieg biopsji cienkoigłowej jest bardzo krótki – trwa od kilka minut. Ocena pobranego materiału trwa z kolei kilka dni. Wynik wydajemy po tygodniu.

 

Przeciwwskazania do wykonania biopsji

Głównym przeciwwskazaniem do wykonania biopsji są zaburzenia krzepliwości krwi, skłonność do krwawień samoistnych lub obfitych krwawień pourazowych. Biopsja to zabieg, w którym przerywana jest ciągłość tkanki, dlatego tego typu zaburzenia i predyspozycje mogą znacznie utrudniać przeprowadzenie zabiegu i skutkować powikłaniami. Odradza się wykonywanie biopsji również wtedy, gdy w planowanym miejscu wkłucia znajdują się zmiany ropne.

Biopsja umożliwia precyzyjne zbadanie pobranej tkanki pod kątem zmian nowotworowych. Naszym głównym zadaniem jest różnicowanie czy mamy do czynienia z nowotworem złośliwym czy ze zmianą łagodną.