Umów się na wizytę Tel. 32 226 62 36
Poradnia Mikołów, ul. Pszczyńska 12

Choroby piersi mogą być dziedziczne, lub powstawać na skutek skłonności rodzinnych, albo z powodu spontanicznych mutacji genowych. Na ich występowanie ma wpływ styl życia, dieta oraz przebywanie w zanieczyszczonym środowisku. Istnieje wiele rodzajów chorób piersi. Dokładne przyczyny nie są jeszcze dobrze poznane.

Rak piersi

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet w Polsce – choruje na niego od 2 do 5 kobiet na 100. Na raka piersi najczęściej chorują osoby po 40. roku życia lub takie, które chorowały na nowotwór w przeszłości. Stosowanie antykoncepcji oraz zastępczej terapii hormonalnej również jest czynnikiem ryzyka.

Raka piersi we wczesnym stadium można wykryć, wykonując systematyczne badania profilaktyczne, jak np. mammografia Wcześnie wykryty rak jest w stu procentach uleczalny. Dostępne obecnie metody leczenia pozwalają na wyleczenie i przedłużenie życia również w przypadkach zaawansowanego raka piersi.

 

Torbiele

Torbiele piersi są częstym schorzeniem. Występują u około 20% kobiet. Torbiele mogą także występować w większości narządów. Torbiele mają charakter łagodny. Mają postać twardych, niewielkich i gładkich guzków, które można swobodnie przesuwać między palcami. Często wykonuje się zabieg polegający na odessaniu płynu wypełniającego torbiel.

 

 

Włókniaki piersi

Włókniaki to łagodne nowotwory spotykane u młodych kobiet w wieku od 15 do 30 lat. Spowodowane są zaburzeniami reakcji organizmu na działanie własnych hormonów.

Swoim kształtem przypominają torbiele. W większości przypadków nie są groźne dla zdrowia, jednak przy większych rozmiarach mogą wywierać ucisk na sąsiadujące tkanki i nigdy same nie znikną. Włókniaki leczy się operacyjne – zabieg polega na chirurgicznym wyłuskaniu guzka.

 

Inne choroby piersi

Innymi chorobami często rozpoznawanymi w Poradni Chorób Piersi, Pracowni USG w Mikołowie są:

  • stany zapalne piersi;
  • tłuszczaki – łagodne zmiany najczęściej niewymagające interwencji chirurgicznej;
  • brodawczaki – mogą objawiać się krwistą wydzieliną z sutka;
  • ginekomastia – przerost gruczołów sutkowych u mężczyzn i chłopców.