Badanie USG, inaczej badanie ultrasonograficzne, to powszechna metoda diagnostyczna. Pozwala dokładnie zobrazować niektóre narządy i obecność zmian patologicznych w ich obrębie. Jest to nieinwazyjne, całkowicie bezpieczne badanie, przeprowadzane bez użycia promieniowania rentgenowskiego – za pomocą ultradźwięków o wysokiej częstotliwości. Dzięki temu może być wykonywane u kobiet w ciąży. Za pomocą badania USG można zbadać wiele części ciała. Poradnia Chorób Piersi, Pracownia USG w Mikołowie oferuje:
- USG piersi,
- USG jamy brzusznej – ocena wątroby, pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych, trzustki, śledziony,
- USG układu moczowego -nerki i pęcherz moczowy,
- USG tarczycy,
- USG węzłów chłonnych,
- USG powierzchownych guzów,
- USG bioderek u niemowląt.
Badanie USG w naszej poradni przeprowadzane jest przez specjalistów, między innymi onkologów i endokrynologów Poradnia Chorób Piersi, Pracownia USG w Mikołowie jest wyposażona w nowoczesny sprzęt. Nasz ultrasonograf firmy Hitachi Aloka „Arietta 750 VE” to najwyższej klasy aparat cyfrowy pozwalający dostrzegać zmiany patologiczne wielkości rzędu 2-3 milimetrów. Obrazuje naczynia krwionośne w kolorze i ma opcję elastografii.
Jak przygotować się do badania USG?
Do badania USG można się przygotować na różne sposoby. Jest to zależne od tego, jaka część ciała zostanie poddana badaniu. Jeśli wybierasz się na USG jamy brzusznej, przyjdź na badanie 4-5 godzin na czczo. Nie oddawaj moczu przez 3 godziny, lub wypij ok. litr wody najpóźniej godzinę przed badaniem. To umożliwi dokładną ocenę pęcherza moczowego. Dzień przed badaniem spożywaj tylko lekkostrawne posiłki, a bezpośrednio przed nim nie pal papierosów ani nie żuj gumy!
Przeciwwskazania do wykonania badania USG
Nie ma wielu przeciwwskazań do wykonania badania USG. Mimo to nie zaleca się wykonywania badania ultrasonograficznego w miejscu oparzeń, otarć, otwartych ran czy urazów kości.