Umów się na wizytę Tel. 32 226 62 36
Poradnia Mikołów, ul. Pszczyńska 12
× Informujemy, że Poradnia Chorób Piersi, Pracownia USG jest już czynna - zapraszamy.
Kontakt telefoniczny: 798 708 810, 32 226 62 36

Wykonujemy testy na SARS-Cov-2. Obowiązuje rejestracja telefoniczna.

Obserwację wzrostu piersi należy prowadzić już w wieku dojrzewania. Wtedy już może ujawnić się asymetria rozwoju piersi. Po zakończeniu wzrostu piersi należy zacząć comiesięczną samokontrolę.

Badanie należy przeprowadzać tylko 1 raz w miesiącu, 1 lub 2 dni po miesiączce. W tej samej pozycji ciała np. w wannie. Mokra skóra ułatwia badanie. Opuszkami palców należy centymetr po centymetrze zbadać całe piersi np. ruchem zgodnym ze wskazówkami zegara i starać się wybadać zgrubienia i nierówności. Większość kobiet wyczuje sobie jakiś twardsze miejsca i nierówności i te miejsca należy powtórnie znaleźć za miesiąc, określić czy są one takiej samej konsystencji i wielkości. Są to naturalne zgrubienia gruczołowe wynikające z budowy piersi. Jeżeli kobieta nauczy się budowy swoich piersi to pojawienie się nowego guzka szybko zwróci jej uwagę. Wtedy należy zwrócić się do lekarza. Pod koniec badania należy ucisnąć brodawki i próbować uzyskać wydzielinę.

Wszelkie guzy, asymetrie wielkości czy zmiany na skórze - których wcześniej nie było, mogą świadczyć o zaawansowanym procesie chorobowym.

Przynajmniej raz w roku należy poddać się badaniu USG lub Mammografii.