Umów się na wizytę Tel. 32 226 62 36
Poradnia Mikołów, ul. Pszczyńska 12

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem kobiecym. Stanowi bardzo często przyczynę śmierci wśród płci żeńskiej z powodu chorób nowotworowych. W bardzo rzadkich przypadkach był diagnozowany również u mężczyzn. Istotne jest wczesne wykrycie nowotworu, ponieważ w początkowych fazach każdy nowotwór jest całkowicie uleczalny. Dlatego nie można zapominać o profilaktyce, takiej jak: samobadanie, mammografia i wykonanie USG piersi.

Samobadanie piersi

Samobadanie piersi może być bardzo ważną czynnością, umożliwiającą wczesne wykrycie nowotworu. Opiera się ono na ocenie wizualnej i badaniu dotykowym. Najlepiej wykonywać je co miesiąc w tym samym czasie, kilka dni po miesiączce. Powinno się zwracać uwagę na: stan przebarwień i pieprzyków, wycieki z brodawek, kształt otoczki brodawek, zmiana kształtu piersi, zgrubienia i guzy wyczuwalne na piersiach, obrzęk węzłów chłonnych pod pachami. Jeżeli zgrubienia lub guzy znajdują się w tych samych miejscach na obu piersiach, raczej nie są groźne. Jednak warto przeprowadzić konsultację z lekarzem. Na badania należy się zgłosić w każdym niepokojącym przypadku.

Mammografia i USG piersi

Podstawowym badaniem wykrywającym jest mammografia. Badaniem wspomagającym jest USG piersi. Jednak oba są bardzo istotne dla profilaktyki onkologicznej. Mammografia to badanie rentgenowskie, która pozwala wykryć nowotwór w bardzo wczesnej fazie rozwoju. Pozwala wykrywać 90-95 % zmian nowotworowych. USG skutecznie wykrywa bardzo łagodne zmiany rakowe. Profilaktycznie, powinno się wykonywać je raz do roku, od 20. roku życia. Taka metoda jest bezinwazyjna i bezbolesna. Najlepiej wykonać USG w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego. Wskazaniem do wykonania badania są wyczuwalne guzy i zmiany na brodawce zauważone podczas wykonywania samobadania piersi.

Wróć