Umów się na wizytę Tel. 32 226 62 36
Poradnia Mikołów, ul. Pszczyńska 12

Większość kobiet dobrze zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest regularne badanie piersi w kierunku wykrycia ewentualnych zmian patologicznych. W czasie badań profilaktycznych może się zdarzyć jednak, że lekarz zauważy niepokojące zmiany w tkankach piersi, które wymagają dalszej diagnostyki. W takim przypadku być może konieczne będzie wykonanie biopsji.

Jak przebiega biopsja piersi?

Biopsja piersi to inwazyjna metoda diagnostyczna. W przypadku jej wykonania, lekarz pobiera próbkę tkanki z podejrzanego obszaru, która następnie jest poddawana szczegółowej analizie cytologicznej i histopatologicznej.

Biopsja piersi może być wykonywana na różne sposoby, w zależności od rodzaju i lokalizacji zmiany oraz indywidualnych potrzeb pacjentki. Wyróżniamy:

  • biopsję aspiracyjną cienkoigłową (BAC),
  • biopsję gruboigłową (BCC),
  • biopsję stereotaktyczną.

W Mikołowie biopsję wykonasz w naszej Poradni Chorób Piersi przy ul. Pszczyńskiej 12. Wykonujemy zabiegi biopsji cienkoigłowej, które są bardzo krótkie, gdyż trwają zaledwie kilka minut. Ocena pobranego materiału trwa kilka dni, a wyniki udostępniane są pacjentowi po tygodniu. Proces pobrania materiału odbywa się pod kontrolą USG, dzięki czemu można precyzyjnie zlokalizować zmianę i określić miejsce wkłucia. Po nakłuciu lekarz pobiera do strzykawki materiał przeznaczony do dalszej analizy. Po zakończeniu procedury w miejsce nakłucia przykłada się jałowy gazik, który należy przytrzymywać.

Przed przystąpieniem do biopsji piersi pacjentka zostaje szczegółowo poinformowana o przebiegu i celu zabiegu. Ponadto, przed wykonaniem biopsji zalecane są wcześniejsze badania obrazowe piersi, takie jak mammografia czy ultrasonografia.

Wskazania do biopsji piersi

Wskazania do biopsji piersi obejmują m.in.:

  • Nietypowe zgrubienia lub guzy w tkance piersi,
  • Nieprawidłowe wyniki badań mammograficznych lub USG,
  • Wyciek płynu z brodawki sutkowej, szczególnie krwisty lub zabarwiony,
  • Zmiany skórne, takie jak owrzodzenia, rumień czy naciekający obrzęk.

Wróć