Umów się na wizytę Tel. 32 226 62 36
Poradnia Mikołów, ul. Pszczyńska 12

Obecne dane wskazują, że każdego roku w Polsce wykrywa się ponad 13 tysięcy nowych zachorowań na raka piersi. Jest to więc choroba powszechna, która jest najczęstszym nowotworem wśród kobiet, a skuteczność jej leczenia w dużej mierze zależy od wczesnego postawienia prawidłowej diagnozy, co z kolei umożliwiają regularnie przeprowadzane badanie mammograficzne.

Charakterystyka badania mammograficznego

Mammografia jest rodzajem badania radiologicznego, podczas którego, w celu wykonania zdjęcia gruczołu piersiowego wykorzystuje się promienie rentgenowskie umożliwiające wczesne wykrycie choroby raka piersi.

Wynikiem badania jest zdjęcie przedstawiające budowę anatomiczną piersi pacjentki, na którą składają się: tkanka tłuszczowa oraz gruczołowa z podścieliskiem, więzadło Coopera, naczynia krwionośne, węzły chłonne, a także obszar otaczający brodawkę sutkową. Zdjęcie pozwala na rozpoznanie patologicznych zmian w budowie piersi, zwapnień, poszerzenia żył, tętnic lub węzłów chłonnych, a także zniekształceń w obrębie sutka.

Jak przygotować się do badania mammografem?

Na 4 tygodnie przed planowanym badaniem zaleca się zaprzestać przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej – kwestię przerwy w przyjmowaniu hormonów warto skonsultować z lekarzem, który kieruje pacjentkę na badanie. Mammografię należy przeprowadzić w pierwszej fazie cyklu menstruacyjnego, gdyż wtedy piersi są mniej obrzęknięte. Pacjentkom przystępującym do badania zaleca się nieużywanie dezodorantu oraz mleczka lub balsamu do ciała, a także talku, który może zaburzać wynik badania poprzez imitowanie mikrozwapnienia w strukturach piersi. Na badanie warto założyć dwuczęściowy strój, który ułatwi rozebranie.

Przebieg badania mammograficznego

Pacjentka zostaje poproszona o rozebranie górnej części stroju oraz bielizny, a następnie o położenie obu piersi na specjalnej podstawce, w której umieszczony jest detektor. Następnie piersi zostają dociśnięte płytką kompresyjną – etap ten prowadzi do wyeliminowania wszelkich nieprawidłowości (pęcherzyków powietrza, wolnej przestrzeni) mogących negatywnie wpłynąć na wynik badania. Po ułożeniu piersi wykonane zostaje zdjęcie rentgenowskie.

Badanie nie jest inwazyjne i nie wymaga rekonwalescencji, jednakże ze względu na konieczność odpowiedniego dociśnięcia piersi jest ono niekomfortowe dla pacjentki, która może uskarżać się na chwilowy ból o średnim nasileniu.

Wróć