Umów się na wizytę Tel. 32 226 62 36
Poradnia Mikołów, ul. Pszczyńska 12

Badanie USG, czyli inaczej ultrasonograficzne to badanie obrazowe stosowane powszechnie m.in. w diagnostyce osób chorych. Jest ono całkowicie bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne, co oznacza, że może być wykonywane nawet na najmłodszych pacjentach. Badanie USG polega na przekazaniu przez specjalne głowice, ultradźwięków o różnej częstotliwości – od 2 do 20 megaherców, a im wyższa częstotliwość tym lepsza rozdzielczość obrazu. Głowica pozwala na skierowanie ultradźwięków w konkretny obszar ciała pacjenta, gdzie impuls zostaje odbity przez narządy wewnętrzne, a następnie przetwarzany jest w obraz tych narządów i interpretowany przez lekarza.

Kiedy przeprowadzane jest badanie USG jamy brzusznej?

Wskazaniem do ultrasonograficznego badania jamy brzusznej są nie tylko częste bóle brzucha i kłopoty z trawieniem pokarmów, ale również wzdęcia, biegunki lub zaparcia, stolec z krwią, czy zmiany tkanek wyczuwalne pod wpływem nacisku, które obejmują guzy lub powiększenie narządów skutkujące zwiększeniem obwodu brzucha.

Po wstępnej konsultacji lekarskiej pacjent otrzymuje skierowanie na badania, którego wynik zostanie poddany analizie. Precyzyjność badania jest w tym wypadku znacząca, gdyż pozwala ona na wystawienie przez lekarza prawidłowej diagnozy.

Przygotowanie do badania USG jamy brzusznej

W przypadku badania USG jamy brzusznej odpowiednie przygotowanie pozwala na otrzymanie precyzyjnego wynik, który umożliwia uzyskanie prawidłowej diagnozy lekarskiej. Badanie USG obejmuje takie narządy jak: żołądek, wątroba, trzustka, pęcherzyk żółciowy, śledziona, węzły chłonne, a także nerki oraz pęcherz moczowy oraz guzy w jamie brzusznej.

Przed przystąpieniem do badania USG należy powstrzymać się od jedzenia przez czas min. 6 godzin – jest to jeden z powodów, dla których badania te wykonywane są niejednokrotne rano przed pierwszym posiłkiem pacjenta. Na 24 godzin przed badaniem należy zrezygnować z picia alkoholu oraz kawy, a także palenia papierosów i żucia gumy. Na  godziny przed badaniem zaleca się także nie oddawać moczu, a dnia poprzedniego ograniczyć spożycie białka i potraw ciężkostrawnych, a także stosować się do dodatkowych zaleceń lekarza.

Wróć