Umów się na wizytę Tel. 32 226 62 36
Poradnia Mikołów, ul. Pszczyńska 12

Nieprawidłowy rozwój stawów biodrowych, czyli dysplazja jest schorzeniem wrodzonym, warunkowanym genetycznie i rozwija się jeszcze przed narodzeniem dziecka. Na szczęście dysplazja może zostać wykryta zaraz po urodzeniu, poprzez wykonanie badanie USG. Szybko wdrożone leczenie pozwala na korekcję wady i jej i całkowite wyleczenie.

Badanie USG stawów biodrowych jest standardową procedurą, którą wykonuje się głównie u noworodków. Badanie te pozwala na wystawienie diagnozy dysplazji stawów biodrowych, określenie stanu zaawansowania przypadłości, a dzięki temu – szybkie rozpoczęcie ewentualnego leczenia.

Jak przebiega badanie bioder niemowlaka metodą USG?

Kontrola stanu bioderek niemowlęcia powinna zostać przeprowadzona w odpowiedniej placówce medycznej, pod okiem wykwalifikowanego specjalisty, który zajmuje się wykonywaniem pediatrycznych badań USG. Procedura rozpoczyna się od nałożenia na skórę dziecka specjalnego żelu ułatwiającego przesuwanie głowni urządzenia. Aparatura medyczna wprowadza wiązkę fal ultradźwiękowych w głąb tkanek. Obraz będący wynikiem badania budowany jest na wyświetlaczu w czasie rzeczywistym. Sama procedura trwa około 15 minut i jest przeprowadzana w zaciemnionym pomieszczeniu, aby prezentowany obraz był jak najlepiej widoczny. Wyniki w postaci wydruku z urządzenia dostępne są od razu po zakończeniu badania. Procedura jest w pełni bezbolesna i nieinwazyjna.

Staw biodrowy zostaje oceniony od 1 do 4 w skali Grafa –  ocena 1 oznacza, że stawy są zdrowe, a 4 to sygnał do natychmiastowego działania, ponieważ w układzie kostnym zaobserwowano pewne odstępstwa od normy. Diagnozę określa się przy pomocy typów:

  • typ Ia i Ib – stawy biodrowe dziecka są zdrowe,
  • typ II – bioderka są fizjologicznie niedojrzałe, nie wymagają leczenia, jedynie obserwacji. Wszelkie nieprawidłowość powinny zostać samoistnie zniwelowane,
  • typ IIc – oznacza, że przypadek jest formą dysplazji stawu biodrowego, która zagrożona jest przemieszczeniem,
  • typ IId – oznacza, że biodro jest dysplastyczne z decentracją głowy kości udowej,
  • typ IIIa i IIIb – występuje w przypadku, gdy bioderko dziecka jest podwichnięte,
  • typ IV – oznacza, że bioderko dziecka jest zwichnięte.

Gdzie i kiedy wykonać badanie?

Prześwietlenie USG bioderek można wykonać w każdej poradni ambulatoryjnej zatrudniającej lekarza ortopedę. Samego zabiegu nie powinno wykonywać się wcześniej niż przed ukończeniem trzeciego tygodnia życia dziecka. W tym okresie wyniki mogą być niejednoznaczne, a sama wada bardzo często jest niwelowana samoczynnie przez organizm dziecka. Warto wiedzieć również, że takie badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, wystarczy jedynie umówić się wcześniej na wizytę u wybranego specjalisty.

Wróć