Umów się na wizytę Tel. 32 226 62 36
Poradnia Mikołów, ul. Pszczyńska 12

Na czym polega biopsja piersi?

Większość kobiet dobrze zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest regularne badanie piersi w kierunku wykrycia ewentualnych zmian patologicznych. W czasie badań profilaktycznych może się zdarzyć jednak, że lekarz zauważy niepokojące zmiany w tkankach piersi, które wymagają dalszej diagnostyki. W takim przypadku być może konieczne będzie wykonanie biopsji.

Czytaj dalej

Na czym polega diagnostyka chorób piersi i sutka?

Choroby piersi są częstymi schorzeniami dotykającymi pacjentki w różnym wieku. Obecna wiedza medyczna oraz nowoczesne technologie pozwalają na skuteczne rozpoznawanie chorób, dzięki czemu możliwe jest wdrożenie odpowiednich metod ich leczenia. Doświadczeni lekarze pracujący w specjalistycznej poradni chorób piersi w Mikołowie wyjaśniają, jakie są najczęściej spotykane choroby piersi, a także, jakie badania pozwalają na ich wczesne rozpoznanie.  Serdecznie zapraszamy do lektury artykułu.

Czytaj dalej

USG piersi w profilaktyce onkologicznej

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem kobiecym. Stanowi bardzo często przyczynę śmierci wśród płci żeńskiej z powodu chorób nowotworowych. W bardzo rzadkich przypadkach był diagnozowany również u mężczyzn. Istotne jest wczesne wykrycie nowotworu, ponieważ w początkowych fazach każdy nowotwór jest całkowicie uleczalny. Dlatego nie można zapominać o profilaktyce, takiej jak: samobadanie, mammografia i wykonanie USG piersi.

Czytaj dalej

Dlaczego u niemowląt wykonuje się badanie USG bioderek?

Nieprawidłowy rozwój stawów biodrowych, czyli dysplazja jest schorzeniem wrodzonym, warunkowanym genetycznie i rozwija się jeszcze przed narodzeniem dziecka. Na szczęście dysplazja może zostać wykryta zaraz po urodzeniu, poprzez wykonanie badanie USG. Szybko wdrożone leczenie pozwala na korekcję wady i jej i całkowite wyleczenie.

Czytaj dalej

Jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej?

Badanie USG, czyli inaczej ultrasonograficzne to badanie obrazowe stosowane powszechnie m.in. w diagnostyce osób chorych. Jest ono całkowicie bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne, co oznacza, że może być wykonywane nawet na najmłodszych pacjentach. Badanie USG polega na przekazaniu przez specjalne głowice, ultradźwięków o różnej częstotliwości – od 2 do 20 megaherców, a im wyższa częstotliwość tym lepsza rozdzielczość obrazu. Głowica pozwala na skierowanie ultradźwięków w konkretny obszar ciała pacjenta, gdzie impuls zostaje odbity przez narządy wewnętrzne, a następnie przetwarzany jest w obraz tych narządów i interpretowany przez lekarza.

Czytaj dalej

Mammografia w praktyce. Charakterystyka i przebieg badania

Obecne dane wskazują, że każdego roku w Polsce wykrywa się ponad 13 tysięcy nowych zachorowań na raka piersi. Jest to więc choroba powszechna, która jest najczęstszym nowotworem wśród kobiet, a skuteczność jej leczenia w dużej mierze zależy od wczesnego postawienia prawidłowej diagnozy, co z kolei umożliwiają regularnie przeprowadzane badanie mammograficzne.

Czytaj dalej